reklama

zhorel za vlasť

Ľudstvo už veľakrát doplatilo na to, keď mocní neposlúchali toho koho mali a riadili sa svojou politikou, ktorá priniesla to dobré len im, zatiaľ čo ostatní umierali. Je veľmi nesprávne, keď štát neposlúcha hlas svojho ľudu, pretože potom v štáte nemôže existovať sloboda, lebo ju majú len mocní. Málokto pozná celú pravdu o osude ľudí, ktorí si zaslúžia uznanie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

 Viac ako 75 rokov Slováci a Česi tvorili federatívny štát Československú republiku. V roku 1918 dňa 28. októbra vznikla ČSFR. Dva kedysi utláčané národy sa spojili v jeden ucelený štát. Československo bolo uznané aj ostatnými štátmi, čo umožnilo rozvoj týchto dvoch spojených národov. Avšak,  Slovensko pod Hitlerovým nátlakom vyhlásilo 14. marca 1939 prvú Slovenskú republiku známu tiež ako Slovenský štát. Česká časť spoločnej republiky sa stala súčasťou nacistickej Tretej ríše ako Protektorát Čechy a Morava. Po skončení druhej svetovej vojny sa Česi a Slováci opäť spojili. No, po oslobodení územia, sme nadviazali väčšie kontakty s našimi „ruskými bratmi“ a po odmietnutí Marschallovho plánu sme sa dostali pod nadvládu Rusov. Stali sme sa ich satelitom a svet sa rozdelil na dva veľké bloky.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Spočiatku bolo výhodné, že sme boli pod veľmocou. Najlepšie pre malý a novovzniknutý štát, je keď má za sebou veľkého hráča, čo Rusko alebo ZSSR bolo. Cieľom východného bloku bolo šíriť ideológiu komunizmu do sveta. Po zvíťazení komunistickej strany v ČSR nastalo obdobie útlaku, cenzúry a nespravodlivých procesov, čo viedlo k nespokojnosti väčšiny obyvateľov. A tu to všetko začalo.

  Obdobie upálených ľudí, ktorí chceli svojimi činmi upozorniť svet na to, aby ich konečne niekto začal brať vážne a počúval ľud. Lebo len ľud tvorí národ a nie zákony, ktoré si vymýšľala vtedajšia vláda. V roku 1969 sa upálil študent Jan Palach na protest sovietskej okupácie. Meno Jana Palacha je jedno najznámejšie z upálených obetí. Palach zanechal list, kde spomína, že bol prvou horiacou pochodňou , čím zdôraznil, že prídu aj ďalšie prípady upálených ľudí. Mal pravdu. Z histórie poznáme aj iné mená, ktoré nie sú také známe. Jan Zajíc sa upálil mesiac po smrti Palacha. Obidvaja sa upálili na Václavskóm námestí, aby upútali verejnosť. Od januára 1969 sa pokúsilo upáliť 26 ľudí, sedem z nich umrelo. K najznámejším patrili Josef Hlavatý, Miroslav Malinka a Blanka Nacházelová(otrávila sa plynom). Asi poslednou živou pochodňou v tom období sa stal technický úradník Evžen Plocek. Väčšina z nich reagovala na politickú situáciu v štáte.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Prečo ľudia protestujú takou strašnou a bolestivou smrťou? Palach sa inšpiroval sebevraždami budhistických mníchov, ktorí v roku 1968 protestovali proti vojne vo Vietname. A musím priznať, že upálenie za živa a na verejnosti je jeden z najlepších ťahov na spoločnosť a vyžaduje zamyslenie sa nad otázkou. Prečo? Prečo spravil niečo tak strašné? Nepočúva sa to ľahko, ale ak chce niekto malý upozorniť niekoho veľkého na danú situáciu v akej sa nachádza, musí spraviť niečo strašné, aby si to ľudia všimli a zapamätali si to. Aby tí veľkí vedeli, čo sa môže stať ak prestanú poslúchať hlasy svojho ľudu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Ďalší zlom prišiel v roku 1989. Pád komunizmu mal za dôsledok niekoľko sebevrážd rôzne postavených funkcionárov KSČ či príslušníkov Verejnej bezpečnosti. Patrili medzi nich Jiří Bečvář alebo Viliam Šalgovič a Antonín Kapek. Po revolúcii sa prípady sebevrážd s politickým motívom prakticky ani neobjavovali. Avšak, môžeme sem zaradiť prípad šesťdesiatjedna ročného Slováka z Nymburska.

 

 Tento muž s maďarským menom pochádzal z Prešova a žil na území Českej republiky. Jeho meno je aj doteraz neznáme mnohým z nás. Priznám sa, že ani ja som nevedela, že sa niekto zabil v 90 rokoch s politickým motívom. Meno Jan Palach si ešte pamätajú všetci, ale meno Jozef Aszmongyi iba málokto, hoci ich spojilo to isté. Obaja protestovali proti politickej svojvôli. Jozef Aszmongyi sa upálil dňa 16. septembra v obci Hasina v okrese Nymburk. Bol to Čechoslovák nie len občianskym preukazom, ale aj rozumom a srdcom. Zanechal po sebe výzvu ,, Za spoločný štát- Československo“. Výzva sa obracala na všetkých ľudí dobrej vôle na Čechov a na Slovákov, aby urobili všetko pre udržanie spoločného štátu. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Viac ako 75 rokov držalo Československo spolu. Spoločný štát s podobnými zvykmi a tradíciami. Česko bolo domovom Slovákov a Slovensko bolo domovom Čechov. Tento štát prekonal mnoho. Od nacistickej nadvlády cez druhú svetovú vojnu, neskôr dlhý socialistický režim až po revolúciu 1989. Pod najväčším útlakom sme sa bránili a držali spolu ako jeden národ. Nie Slovenský a Český ale národ Československý. Človek, ktorý žije týmito myšlienkami celý život, je oddaný svojmu štátu a vlasti, si ťažko zvykne na to, že už je všetkému koniec. Koľkí zaplatili životom za lepšie Československo. Koľkí sa upálili a zomreli za vlasť, ktorú milovali a ctili si ju. Začalo to Janom Palachom a skončilo Jozefom Aszmongyiim.

 Za lepšie Československo sa obetovali a dúfali, že ich odkaz bude mať odozvu a bude výstrahou pre budúce generácie. 

Lucia Kremeňová

Lucia Kremeňová

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som človek ako každý iný. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu